PLACERVILLE, CALIFORNIA

Sports

2011 Delta River League All League Teams

By From page B5 | November 30, 2011

Football

Co-Most Valuable Players: Mark Jenkins, Pleasant Grove; Tanner Trosin, Folsom

Co-Offensive Players of the Year: Cody Demps, Pleasant Grove; J’Juan Muldrow, Folsom

Defensive Player of the Year: DJ Dunn, Pleasant Grove

All Purpose Player: Nate Iese; Sheldon

Lineman of the Year: Arik Armstead, Pleasant Grove

Special Teams Player: Marcus White, Pleasant Grove

First Team Defense

Linemen: Kaden Mosbacher, Ponderosa; Zach Claiborne, Oak Ridge; Roman Andrus, Oak Ridge; Nick Terry, Pleasant Grove; Mark Meyer, Folsom

Linebackers: Jeff Camilli, Ponderosa; Preston Dean, Oak Ridge; Alex Wood, Folsom; Tyree Hanson, Pleasant Grove

Defensive backs: Bobby Gatta, Oak Ridge; Parker Abercrombie, Jesuit; J.T. Frank, Jesuit; Desmond Lewis, Pleasant Grove

Offense

Linemen: Luke Hinman, Sheldon; Steve Trivette, Ponderosa; Travis Walker, Folsom; Jordan Alleva, Folsom; Tony Adams, Pleasant Grove

Running backs: Josh Hadley, Sheldon; Cameron Todd, Jesuit

Receiver: Troy Knox, Folsom

Quarterback: Davon Chapple, Sheldon; Thomas Sperbeck, Jesuit

Athlete of the Year: Dylan Collie, Oak Ridge

Girls golf

Player of the Year: Sarah Debnekoff, Pleasant Grove
First team: Beomyun Han, Oak Ridge; Danielle Covey, Pleasant Grove; Brittany O’Bryant, Pleasant Grove; Lauren Covey, Pleasant Grove; Ashley Noda, St. Francis; Emily Laskin, St. Francis; Ileana MacDonald, St. Francis

Boys soccer

Player of the Year: Luca Licciardi, Jesuit

First team: Steven Guzman, Jesuit; Dylan Wong, Jesuit; Michael Cordano, Jesuit; Austin Wiberg, Jesuit; Rudy Calderon, Sheldon; Fernando Meza, Sheldon; Bryant Bailey, Sheldon; Juan Pablo Cruz; Sheldon; Blake Zimmerman, Pleasant Grove; Jordan Moreno, Pleasant Grove; Patrick Lee, Pleasant Grove; Evan Woodruff, Folsom; Calvin Millett, Folsom; Christopher Hoversten, Oak Ridge; Dakota Brazil-Arrington, Ponderosa

Girls tennis

Player of the Year: Jessica Josiah, St. Francis

First team: Karly Ko, Folsom; Cecilia Chan, Folsom; Tori Trylovich, Oak Ridge; Julia Dunnigan, Oak Ridge; Andie Mouzes, Pleasant Grove; Anna Kilgrow, Pleasant Grove; Beti Girma, Pleasant Grove; Jessica Josiah, St. Francis; Monica Yassear, St. Francis; Annie Sompayrac, St. Francis; Ashlyn Schmitgen, St. Francis; Tessa Sandoval, St. Francis

Girls volleyball

Co-Players of the Year: Lianna Sybeldon, Ponderosa; Gabriella Palmeri, St. Francis

First team: Nicole Solak, Folsom; Jaia Lockett, Folsom; Haley Simmons, Oak Ridge; Maddie Chambliss, Oak Ridge; Alexa Becker, Oak Ridge; Hailey Bellmer, Ponderosa; Paige Folger, St. Francis; Ali Wegener, St. Francis; Hannah Liserra, St. Francis; Loni Kreun, St. Francis

Cross country

Boys 

Runner of the Year: Riley Ruppenthal, Ponderosa

Top 10: Sam Scheuer, Folsom; Aaron Burkhead, Folsom; Chris Goode, Jesuit; Dusty Armstrong, Oak Ridge; Sean McHone, Oak Ridge; Caton Avilla, Pleasant Grove; Ben Garcia, Pleasant Grove; Greg Waters, Pleasant Grove;  Abdul Hamid, Sheldon

Girls

Runner of the Year: Laurn Larocca, St. Francis

Top 10: Maxine Goyette, Oak Ridge; Ellie Velez, Oak Ridge; Rachel Peterson, Oak Ridge; Jerriann Wells, Pleasant Grove; Christine Redor, Ponderosa; Miranda Myers, St. Francis; Peyton Bilo, St. Francis; Eleanor Ferguson, St. Francis; Madison Rawson, St. Francis

 

Democrat Staff

  • Recent Posts

  • Enter your email address to subscribe and receive notifications of new posts by email.

  • Special Publications »

    Use of this site constitutes acceptance of our Terms of Service (updated 4/30/2015) and Privacy Policy (updated 4/7/2015).
    Copyright (c) 2016 McNaughton Newspapers, Inc., a family-owned local media company that proudly publishes the Daily Republic, Mountain Democrat, Davis Enterprise, Village Life and other community-driven publications.