PLACERVILLE, CALIFORNIA

Sports

4 teams at Bronco Invite

By From page A8 | October 23, 2013

FOLSOM — Four El Dorado County high school cross-country teams had the postseason portion of the season on their minds as they competed at the Bronco Invite at Willow Hill Reservoir last weekend.

Ponderosa, Union Mine and Golden Sierra sent full squads in the varsity boy races while El Dorado limited its participation to a couple of runners.

“This is a tough course and the (Sierra Valley Conference) championship is taking place here (today) so we only brought a few runners,” El Dorado coach Peanut Harm said.

The Cougar boys and girls are in second place behind Vista del Lago.

The Golden Sierra varsity boys also have Sierra Delta League finals today and are the favorites to win the league title, something they haven’t done since 1989.

“Today’s meet allowed us to race against Sac-Joaquin Section Division V leader Sierra Academy,” Golden Sierra coach Mike Brown said.

The Grizzlies out-performed Sierra Academy but Brown noted that the team still has some work ahead if they want to compete for a chance at a CIF State Championship meet berth.

Union Mine also had reduced numbers at Saturday’s race.

“The kids had opportunity to face a large number of high-quality teams this weekend but, several of our athletes were at a band competition,” Diamondback coach Mark Indgjer said.

Union Mine will be with El Dorado at the conference championship races on Wednesday, too.

El Dorado’s Boone Bates paced the field of local runners in the 5,000 meter distance, clocking a time of 16 minutes, 49 seconds, ahead of team top-finishers Makana Kauhaahaa (Union Mine, 17:03), David Duncan (Ponderosa, 17:24) and Ryan Sewell (Golden Sierra, 18:24).

Ponderosa and Union Mine fielded teams in the varsity girls competition, finishing eight and 10th, respectively. Bruin Hannah O’Donnell placed 34th (21:06) in the field of 149 just ahead of teammates Brittany Anselmo, 35th (21:08 and Claire Hoffman, 36th (21:09).

Diamondback sophomore Allison Babbage had a strong performance in finishing 17th (21:10) in the small school division.

3,400 Meters Freshman Boys Small (entries 73)
54- Isaiah Arrazola, UM, 15:39.

3,400 Meters Sophomore Boys Small (entries 98) GS 7th place
25- Chris Pugh, GS, 13:10; 50-Thomas Christie, GS, 14:06; 57-Nicholas Anaya, GS, 14:17; 65-Casey Mitchell, GS, 14:37; 71-Max deBecker, GS, 14:46.

5,000 Meters Varsity Boys Small (entries 211) UM 11th, GS 14th place
10-Boone Bates, ED, 16:49; 17-Makana Kauhaahaa, UM, 17:03; 18-Jackson Harris, ED, 17:18; 50-Ryan Sewell, GS, 18:24; 63-Adam Benouar, UM, 18:46; 70-David Blanton, GS, 18:51; 78-Jason Yurgelevic, GS, 18:58; 104-Austin Cordero, UM, 19:22; 108-Aaron Jonas, UM,19:32; 121-Hunter Hughes, GS, 19:57; 135- Troy Maxfield, UM, 20:34; 138-Durand Smiley, UM, 20:36; 143-Allan Nicholson, GS, 20:44; 149-Nick Blanton, GS, 21:01.

5,000 Meters Varsity Boys Large (entries 158) PHS 10th place
23-David Duncan, PHS, 17:24; 43-Shane Marshall, PHS, 18:08; 45-Josh Bolier, PHS, 18:14; 61-TJ Holloway, PHS, 18:38; 65-Marcus Nunley, PHS, 18:47; 66-Charles Hedin, PHS, 18:48; 78-Pedro Lopez, PHS, 19:07.

5,000 Meters Junior Varsity Boys  (entries 151) PHS 4th place
5- Nathan Kohl, PHS, 18:18; 14-Gavin Tan, PHS, 19:07; 17-Carson Webb, PHS, 19:17; 22-Robert Sabino, PHS, 19:39; 43-Nick Hunt, PHS, 20:39; 46-Alex Johnson, PHS, 20:46; 51-Blake Tinney, PHS, 21:02; 95- Cameron Browne, PHS, 22:56.

3,400 Meters Frosh/Soph Girls Large (entries 167) PHS 9th place
63-Emma Cook, PHS, 16:17; 65-Paige Bacon, PHS, 16:18; 66-Sierra Smith-Poncia, PHS, 16:20; 78-Chloe Pittman, PHS, 16:37; 121-Hannah Tomasello, PHS, 18:08.

3,400 Meters Frosh/Soph Girls Small (entries 101) UM 7th Place
10-Michaela Yack, UM, 14:38; 13-Isabella Ancona, UM, 14:56; 67-Natalie Guadiana, UM, 18:02; 73- Savannah McConnell, UM, 18:18; 74-Joslynn Smith, UM, 18:22.

5,000 Meters Varsity Girls Large  (entries 149) PHS 8th place
34-Hannah O’Donnell, PHS, 21:06; 35-Brittany Anselmo, PHS, 21:08; 36-Claire Hoffman, PHS, 21:09; 81-Erin Ling, PHS, 23:15; 86-Natalie Palmberg, PHS, 23:35; 95-Allie Knobloch, PHS, 24:06; 106-Casey Halkett, PHS, 24:51.

5,000 Meters Varsity Girls Small (entries 154) UM 10th place
17-Allison Babbage, UM, 21:10; 21-Michelle Gonzales, UM, 21:25; 103-Rebecca Trujillo, UM, 26:10; 107-Jordan Caldwell, UM, 26:29; 134-Morgan Svensson, UM, 29:43; 154-Mia Belluomini, GS, 35:00.

5,000 Meters Junior Varsity Girls (entries 105) PHS 6th place
21-Kayley Nagy, PHS, 25:04; 30-Teagan Tomasello, PHS, 25:42; 32-McKenna Dunn, PHS, 25:50; 42- Lauren Smith, PHS, 26:44; 54-Stephanie Orube, PHS, 27:42.

Rebecca Reddish

  • Recent Posts

  • Enter your email address to subscribe and receive notifications of new posts by email.

  • Special Publications »

    Use of this site constitutes acceptance of our Terms of Service (updated 4/30/2015) and Privacy Policy (updated 4/7/2015).
    Copyright (c) 2016 McNaughton Newspapers, Inc., a family-owned local media company that proudly publishes the Daily Republic, Mountain Democrat, Davis Enterprise, Village Life and other community-driven publications.