PLACERVILLE, CALIFORNIA

Sports

County Sports League

By From page A10 | December 27, 2013

Boys Basketball Tournament
Eighth grade

Play-in game
Pleasant Valley 47, Gold Trail 23 — PV: Bucky Vick, 15 points; Devin Anderson, 10. GT: Dylan Diez, 12; Owen Spencer, 7.
Consolation semi-finals
Golden Sierra 35, Sierra Ridge 30 — GS: Riley Larson, 14; Sam Johnson, 11. SR: Enrique Ramirez, 10; Vince Ward, 7.
Gold Trail 45, Mt. Creek 29 — GT: Kason Thomas, 16; Diez, 15. MC: Trey Upton, 9; Gavin DiVita and John Herrman, 6 point each.
Consolation 3rd place
Sierra Ridge 32, Mt Creek 15 — SR: Carlos Rodriguez, 10; Ramirez, 9. MC: Upton, 7; Trevor Levin, 6.
Consolation championship
Golden Sierra over Gold Trail by forfeit
Champion semifinals
Herbert Green 58, Pleasant Valley 23 — HG: Zach Hemmenway, 10; Adam Saich, 9. PV: Anderson, 10; Kyle Padilla, 6.
Markham 42, Camino 23 — M: Noah Crow, 16; Steven Fox, 10. C: Paul Rodriguez, 10; Connor Vantassel, 7.
Third place
Camino 49, Pleasant Valley 47 — C: Chase Bishop, 22; Rodriguez and Vantassel, 10 points each. PV: Jared Leu, 19; Anderson, 10.
Championship
Herbert Green 56, Markham 39 — HG: Saich, 15; Anthony Smylie, 12. M: Fox, 14; Ben Grigsby, 7.

Seventh grade 

Outbracket
Mt. Creek 34, Markham 32 — MC: Keoni Rivera 32. M: James Trayer, 8; Ian Deal, 6.
Golden Hills 45, Sierra Ridge 26 — GH: Austin Shouse, 14; Joseph Cavazos, 11; Hale Hansen, 10. SR: Neal Chartier, 8; Junior Robolledo, 5.
Play-in game
Golden Sierra 40, Camino 30 — GS: Dylan Spencer, 16; Luca Murray, 10. C: Sawyer Radekin, 20.
Consolation semi-finals
Golden Hills 42, Marble Valley 41 — GH: Cavazos, 14; Donnie Granger, 10. M: Kevin Rios, 16; Jack Walsh, 12.
Mt. Creek 36, Camino 29 — MC: Rivera, 30. C: Mark Quicksall, 8; Ethan Teach, 6.
Consolation 3rd place
Marble Valley 25, Camino 17 — MV: Jack Walsh, ,13; Drake Porter, 6. C: Nathan Hill, 6; Ethan Teach, 5.
Consolation championship
Golden Hills 40, Mt. Creek 35 — GH: Cavazos, 16; Christian Pothast, 12. MC: Rivera, 25; Jack Savino and Zach Lauther, 5 points each.
Champion semifinals
Golden Sierra 22, Pleasant Valley 21 — GS: Lucas Larson, 11; Spencer, 6. PV: Anthony Vaughn, 8; Evan Bennett, 6.
Gold Trail 52, Herbert Green 23 — GT: James Orchard, 17; Kevin Haverson, 10. HG: Mike Smith, 6; Payton Scott, 5.
Third place
Pleasant Valley 29, Herbert Green 27, OT — PV: Vaughn, 10; Dalton Hiekes, 7. HG: Jimmy Turnboo, 11; Braden Thomsen, 6.
Championship
Gold Trail 43, Golden Sierra 23 — GT: Orchard, 15; Brant Perez, 12. GS: Colin Jones, 13.

Democrat Staff

  • Recent Posts

  • Enter your email address to subscribe and receive notifications of new posts by email.

  • Special Publications »

    Use of this site constitutes acceptance of our Terms of Service (updated 4/30/2015) and Privacy Policy (updated 4/7/2015).
    Copyright (c) 2016 McNaughton Newspapers, Inc., a family-owned local media company that proudly publishes the Daily Republic, Mountain Democrat, Davis Enterprise, Village Life and other community-driven publications.